SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / 40 TON KİMYASAL!.. SURİYE’DEN AÇIKLAMA!..

40 TON KİMYASAL!.. SURİYE’DEN AÇIKLAMA!..

10 Mart 2018 / Cumartesi 21:24
Provokasyon geliyor...

SURİYE: “40 TON KİMYASAL ELE GEÇİRDİK”

Suriye Dışişleri Bakanlığı, daha önce militanların kontrol ettiği bölgelerde 24 ton kimyasal madde bulunduğunu duyurdu.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, basın mensuplarına konuyla ilgili açıklamasında;

“TERÖRİSTLER KİMYASAL ÜRETİYOR”

“Batılı ülkeler sadece Suriye hükümet güçlerinin kimyasal silah kullandığını kanıtlamak istiyor. Biz ise büyük bir kimyasal madde üretimini tespit ettik. Bu konuda birçok kez açıklama yaptık, ancak Batı sadece teröristlere kulak vermek istiyor” diye konuştu. Mikdad, Suriyeli uzmanların militanların daha önce kontrolünde tuttuğu bölgelerde 24 ton kimyasal madde bulduklarını da sözlerine ekledi.

“GERÇEĞİ BİLMEK İSTEMİYORLAR”

Suriyeli diplomat, “Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü’nün (OPCW) uzmanları Batı tarafından tayin ediliyor, onlar gerçeği bilmek istemiyor. Biz bu uzmanların doğruyu söylemediklerini açıkladığımızda ABD, onların uzman olduklarını ve bu nedenle doğruyu söylediklerini savunuyor” ifadelerini kullandı.

‘DOĞU GUTA’DA MİLİTANLAR KİMYASAL SALDIRI SENARYOSU HAZIRLIYOR’

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikdad, Doğu Guta’daki militanların kimyasal saldırı düzenleyip, söz konusu saldırı konusunda Suriye hükümet gülerini suçlamaya hazırlandığını belirtti.

Mikdad, “Doğu Guta’daki militanların Mesraba ve Beit Sava yerleşimlerinin arasındaki Han Eş Şari’ye kimyasal saldırı düzenleme niyetinde oldukları yönünde bilgi aldık. Heyet Tahrir el Şam teröristleri bu amaçla birkaç kadını kurban etmek ve uydurma haber yaymak istiyor. Bu ‘gösterinin’ 11 Mart’ta gerçekleşmesi bekleniyor” diye konuştu.

Kaynak: Sputnik News