SON DAKİKA
Tümü

Genel

Anasayfa / Genel / DOLAR’DA HAREKETLİLİK!..

DOLAR’DA HAREKETLİLİK!..

12 Mart 2018 / Pazartesi 15:26
Son durum...

DOLAR YÜKSELİYOR

Piyasalarda geçen hafta veri akışının oldukça yoğundu. Hafta başında Şubat ayı enflasyonu beklentilerin üzerinde açıklanırken, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin yatırım yapılabilir seviyenin altında olan kredi notunu bir kademe daha düşürdü.

Bu gelişmeler dolar/TL’de dalgalanmaya, tahvil faizlerin de ise yükselişe neden oldu. Dolar/TL güne 3.80’in hemen üzerinde başladı. Gün içinde yükselen dolar/TL 3.83’ün üzerine çıktı.

Yurtdışında ise ABD’de ticaret savaşlarına yönelik endişeler, Kuzey ve Güney Kore’nin 10 yıldan uzun bir sürenin ardından tekrar görüşecek olması ve ABD ile Kuzey Kore liderlerinin Mayıs ayında görüşme ihtimali küresel olarak piyasaları dalgalandırdı.

TAHVİL FAİZLERİ YÜKSELDİ

Hafta başında açıklanan enflasyon verisinin ardından tahvil faizlerinde başlayan ve PPK kararı sonrası devam eden yükseliş dün Moody’s kararı ile de sürerken, 10 yıllık tahvilin bileşik faizi geçen hafta 45 baz puan yükseliş kaydetti.

Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 12.34, valörde saat 1717’de son işlemde yüzde 12.37 seviyesindeydi. Gösterge iki yıllık tahvilde bileşik faiz ise Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 13.53 seviyesindeydi.

Kaynak: Sözcü

Etiketler:, ,