SON DAKİKA
Tümü

Video Haber

Anasayfa / Video Haber / ERDOĞAN KONUŞTU… MİLYARLARCA DOLAR UÇTU!..

ERDOĞAN KONUŞTU… MİLYARLARCA DOLAR UÇTU!..

7 Nisan 2018 / Cumartesi 17:01
IMF...

HAZİNE: “414.4 MİLYAR DOLAR DIŞ BORÇ VAR”

Erdoğan: “Arkadaşlara IMF’ye borç verin dedim. Baktılar ciddiyiz, vazgeçtiler”

AKP Aydın kongresi öncesi konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, karakol ziyareti üzerinden sanatçıları eleştiren CHP liderine tepki gösterdi. Erdoğan ekonomiye ilişkin ‘kötü gidiyor’ eleştirilerine de IMF’ye olan borcun kapatılması ile yanıt verdi. İşte Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, partisinin Aydın 6. Olağan İl Kongresi öncesi yaptığı konuşmasından başlıklar;

“IMF’YE BORCUMUZ YOK””

“Atılan bu adımlarla Türk milletinin ne olduğunu hepsi iyi anlıyorlar. Biz kendi kararımızı kendimiz vereceğiz. Biz göreve geldiğimizde IMF’ye borç 23.5 milyar dolardı. O zaman Merkez Bankamızda döviz rezervimiz 27.5 milyar dolardı. Şimdi 120 milyar dolar oldu. İhracat 36 milyar dolardan 160 milyar dolara yükseldi. Sene 2013; Biz IMF’ye olan borcu sıfırladık mı! Bizim şu anda IMF’ye borcumuz yok. Onlar bizden istediler. Ben arkadaşlara dedim verin. Baktı ki ya bu Türkler kararlı, verecekler, vazgeçtiler.”

“IMF’YE BORÇ VERELİM DEDİM”

“ IMF’ye borcumuzu 2013 yılında kapattık. Hatta borç verelim dedim ama kabul edilmedi. Birileri ekonomi şöyle ekonomi böyle diyor. İzmir’deki havalimanının hali neydi? İzmirli kardeşim bunu görmüyor musun? Biz söz veririz yaparız ama Bay Kemal konuşur.”

Erdoğan’ın açıklamaları böyle…
Bu arada Hazine Müsteşarlığı, 31 Mart itibarıyla brüt ve net dış borç stoku, Hazine garantili dış borç stoku ve kamu net borç stoku verilerini açıkladı. Bu dönemde Türkiye’nin brüt dış borç stoku, 412,4 milyar dolar oldu, stokun milli gelire oranı yüzde 49,1 olarak hesaplandı.

“IMF’YE BORÇ YOK AMA 412 MİLYAR DOLAR DIŞA BORÇ VAR”

Türkiye’nin net dış borç stoku da mart sonu itibarıyla 266,7 milyar dolar olarak gerçekleşti, stokun milli gelire oranı yüzde 31,7 olarak kaydedildi. İlk çeyrekte dış borç stoğunun milli gelire oranı ise yüzde 31,7 ile 2003 üçüncü çeyrekten bu yana en yüksek düzeye ulaştı.

Kaynak: Cumhuriyet

Etiketler:, ,