SON DAKİKA
Tümü

Politika

Anasayfa / Politika / İTHALATTA AĞIR UYARI!

İTHALATTA AĞIR UYARI!

16 Şubat 2018 / Cuma 01:27
Hastalıklı...

CHP’li Sarıbal: “Yasaklı ülkeler listesinden canlı hayvan ithalatı yapılıyor”

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, canlı hayvan ithalatıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

TBMM’de konuşan Sarıbal, AKP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hayvan ve et alınacak yerler olarak açıkladığı ülkelerin, hayvan hastalıkları nedeniyle ithalatın yasak olduğu ülkeler listesinde bulunduğuna dikkat çekti.

FRANSA, BOSNA’DA MAVİ DİL, SUDAN’DA HUMMA

Tarım Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün hayvan hastalıkları nedeniyle ithalatın yasak olduğu ülkeler listesinin olduğunu belirten Sarıbal, Fransa’nın bu listede olduğunu söyledi.

CHP’li vekile göre Türkiye’de son aylarda canlı hayvan ve kırmızı et ithalatıyla haber olan ülkeler arasından Fransa mavi dil, Bosna Hersek mavi dil, Sudan da Rift Vadisi humması görüldüğünden yasaklı ülkeler listesinde bulunuyor.

Sarıbal bu hastalıklarla ilgili şu bilgileri verdi:

‘TEDAVİSİ YOK’

”Bosna-Hersek ve Fransa’da görülen mavi dil hastalığı, kan emen sineklerle bulaşan, sığırların yanısıra diğer geviş getirenlerde de görülen, tedavisi olmayan bir hastalık. Hayvanlarda yavru atmalara ve anomalili buzağı doğumlarına neden olabilmektedir.”

‘ÖLDÜREN HUMMA’

”Sudan’dan ithal edilmesi gündeme gelen hayvanlarda sivrisineklerle yayılan viral hastalık olan Rift vadisi humması riski söz konusudur. Bu hastalık insanlarda beyin iltihabına, karaciğer lezyonlarına ve körlüğe yol açabilmekte ve sonunda da öldürmektedir. İnsana bulaşması enfekte etlerin tüketilmesi, enfekte ete elle temasla olmaktadır, hatta havayla bile bulaşması söz konusudur.”

Kaynak: Sputnik News